پروتکل مدباس چیست؟

پروتکل ارتباطی مدباس، قدیمی ترین و محبوب ترین پروتکل اتوماسیون در زمینه اتوماسیون صنعتی و SCADA (نظارت بر کنترل و تهیه داده ها) است. مدباس یک پروتکل ارتباط سریال است که در سال 1979 توسط مادیکن (Modicon) برای استفاده در PLC منتشر و در نهایت به طور غیر رسمی، تبدیل به پروتکل ارتباطی استانداردی برای اتصال دستگاه های الکترونیکی صنعتی شد.در حال حاضر شرکت مادیکن  متعلق به اشنایدر الکتریک (Schneider Electric) است.

پروتکل ارتباطی مدباس همگام با کاربردهای صنعتی توسعه پیدا کرده و به صورت رایگان و با دسترسی آزاد عرضه شده است. مدباس راه اندازی و نگهداری ساده ای دارد و در کاربردهای متنوع مبتنی بر master-slave استفاده میشود. همچنین میتواند، دیتاهای خام را بدون اعمال محدودیت های زیادی بر تجهیزات، ارسال کند.

مدباس با استفاده از از کامپیوترها و HMI ها دستگاهها را مانیتور کرده وبا برنامه ریزی، بین دستگاه های هوشمند و سنسورها یا ابزارها ارتباط برقرار میکند.

دانستن نحوه ایجاد شبکه های مبتنی بر مدباس برای هر تکنسین و مهندس برقی که در این زمینه کار می کند ضروری است. توانایی یکپارچه­ سازی ابزارهای تولید شده توسط سازندگان مختلف، مهارتی است که بازار تقاضای بالایی دارد و بر ارزش و فروش کار شما  اثرگذار است. در واقع پروتکل ارتباطی مدباس، یک زبان مشترک برای برقراری ارتباط بین دستگاه ها و تجهیزات فراهم می کند.

به عنوان مثال،با استفاده از مدباس، دستگاه ها در یک سیستم و تحت یک شبکه  واحد می­توانند، نتایج را به یک  SCADA یا PLC انتقال داده و تحت همین شبکه دما و رطوبت را نیز اندازه گیری کنند.

توسعه و بروز رسانی پروتکل های مدباس توسط سازمان مدباس مدیریت می شود. این سازمان از کاربران و تامین کنندگان دستگاه های سازگار با مدباس، تشکیل شده است.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟