راهکارهای هوشمند سازی بیمارستان(بخش اول)

راهکارهای هوشمند سازی بیمارستان(بخش اول)

راهکارهای هوشمند سازی بیمارستان(بخش اول)

راهکارهای هوشمند سازی بیمارستان شامل چه مواردی می باشد؟ مزایای راهکارهای هوشمند سازی بیمارستان چیست؟ در مقاله امروز همراه ما باشید تا در ادامه مقالات خانه هوشمند به راهکارهای هوشمند سازی بیمارستان و اتوماسیون مراکز بهداشتی و درمانی بپردازیم.

با پیشرفت تکنولوژی و همچنین فناوری های مربوط به هوشمند سازی ساختمان و هوشمند سازی مراکز اداری تاثیر این امر در زندگی روزمره بسیار قابل تامل می باشد. این امر باعث گردیده افراد در تمامی مراحل زندگی و کاری به دنبال راه حل هایی ساده و بهینه جهت انجام امور و همچنین هوشمند سازی ساختمان و محیط اطراف خود بپردازند. از مهم ترین عرصه های تاثیر گذار بر تکنولوژی های هوشمند سازی، حوزه بهداشت و سلامت عمومی می باشد.

راهکارهای هوشمند سازی بیمارستان علاوه بر کاهش هزینه ها و بهینه کردن مصرف انرژی باعث آسایش و راحتی بیماران و ارتقاء سلامت در جامعه خواهد شد.
در ادامه به راهکارهای هوشمند سازی بیمارستان خواهیم پرداخت.

سیستم گرمایش، تهویه و سیستم توزیع آب در بیمارستان هوشمند

یکی از راهکارهای هوشمند سازی بیمارستان، هوشمند سازی تاسیسات مراکز درمانی است نظير سیستم گرمايش و سرمايش و تهويه که نيازمند اپليكيشن های با استاندارد های بالای عملكرد هستند. سيستم های HVAC مجموعه ای از اجزاء تاسيساتی ساختمان هوشمند هستند كه نقش موثری در آسايش و راحتی افراد دارند.

شواهد نشان می دهد كه در بسياری از موارد عملكرد كامل سيستم های HVAC نقش مهمی در بهبود بيماران دارد. در موارد ديگر كنترل شرايط محيطی در یک بیمارستان هوشمند , در درمان بيمار موثر بوده است. مطالعات نشان داده است كه يك بيمار در محيطی با شرايط كنترل شده سريعتر و بهتر از بيمار در محيطی فاقد شرايط كنترل شده بهبود می يابد و ایجاد یک محیط کنترل شده توسط راهکارهای هوشمند سازی بیمارستان بسیار آسان تر از روش های سنتی می باشد. سيستم ها هوشمند سازی ساختمان وظايفی نظير كنترل رطوبت ˓ جابجائی هوا ˓ كاهش صدا ˓ كاهش بو و بهره وری انرژی را بر عهده دارند. ساير وظايف اين سيستم  هوشمند ساختمان شامل ؛ كنترل محيط زيست ˓ كنترل باکتری ، كنترل خطر زندگی امن و بهره وری انرژی می شود.

هوشمندسازی بیمارستان

هوشمند سازی تهويه هوای بیمارستان

عملكرد سيستم هوشمند سازی بیمارستان سبب آسايش بيماران و كاركنان بيمارستان می گردد، نبود سيستم هوشمند بیمارستان, نارضايتی كارمندان و استرس بيماران را به همراه خواهد داشت و استرس نيز باعث ايجاد مشكلاتی در پروسه درمانی بيمار خواهد شد و باعث نامتعادلی در برنامه خواب برخی بيماران می گردد. برای مثال, بيماران قلبي ممكن است قادر به حفظ گردش خون نرمال برای حفظ حرارت مناسب در بدن نباشند؛ لذا وجود دستگاه های تهويه در اتاق های یک بیمارستان هوشمند و در بخش بيماران قلب و به خصوص بيماران مبتلا به نارسائی احتقان قلب يك ضرورت و لازمه درمانی است.

از دیگر مزایای هوشمندسازی ساختمان و بیمارستان می توان گفت برای كساني كه دارای آسيب های مربوط به سر هستند ˓ افرادی كه عمل جراحی مغز كرده اند و يا دارای اسيد باربيتوريك در خون هستند حضور در محيط گرم بسيار مهم است. علت اصلی بهبود بيمار, وجود محيطی است كه گرمای اضافی را از طريق تابش و با تبخير شدن از دست می دهد (مانند سردخانه كه بدون رطوبت هوا است).

سيستم دمای تهويه بايد با توجه به اطمينان يافتن از فراهم كردن محيطی با شرايط آسايش كارمندان و بيماران, طراحی شوند. دما و رطوبت هوا بايد به دقت نظارت و كنترل شوند که این امر در بیمارستان هوشمند بسیار ساده قابل پیاده سازی است.

هوشمندسازی بیمارستان

هوشمند سازی بیمارستان و کنترل کیفیت هوا

كيفيت هوای تزريقی به ساختمان ها عامل بسيار مهمی است كه نيازمند نظارت دائم توسط سيستم های يكپارچه مديريت هوشمند ساختمان برای اطمينان از دستيابی شرايط بهينه محيط بيمار می باشد.

سنسورهای بکار رفته در هوشمندسازی ساختمان، بايد برای نظارت و تشخيص گازهائی نظير CO و CO2 و آلاينده های موجود در هوا نظير تركيبات آلی فرار نصب شوند. سيستم های تصفيه – در بخش های اداری بر مبنای كنترل تقاضا ˓ سرعت فن ˓ و حجم افراد موجود در فضاهای مختلف كار می كنند. سنسورهای CO2برای نظارت عكس العمل سيستم تهويه برای تشخيص وجود حجم بالای CO2در هوای فضا موجود در هوشمند سازی ساختمان نصب می شوند.

كنترل صدا در بیمارستان هوشمند

سيستم های كنترل صوتی در یک بیمارستان هوشمند بايد قادر به نظارت صوتی برای اطمينان يافتن از شرايط اكوستيك مناسب كه موثر در ميزان بهبود بيماران و آسايش كارمندان بيمارستان است ˓ باشند .LEED (سيستم گواهی ساختمان سبز – هدايت انرژی درطراحی محيط زيست) برای مراكز درمان شامل اعتبار برای طراحی اكوستيك است.

توزيع آب در بیمارستان هوشمند

در هوشمند سازی بیمارستان سيستم توزيع آب برای سيستم های تهويه و فراهم كردن شرايط محيطی مناسب بسيار مهم است. آب سرد و گرم توليد شده از مراكز گرمايش و سرمايش از طريق پمپ به پانل های تابشی و كويل های سيستم تهويه توزيع می شود. پمپ های آب هوشمند بوده و درايو های سرعت متغيری دارند كه به زير ساخت های ساختمان هوشمند منتقل می گردند.

سيستم های گرمايشی به ۲دسته تقسيم می شوند

  • دسته اول گرمای داخلی را تامين می كنند كه آب گرم بايد به سيستم های تهويه داخلی و تجهيزات گرمای محلی تغذيه شود. منابع هوای گرم اين سيستم ها بايد بگونه ای طراحی گرددكه كوئل های هوای گرم دمای ثابتی در طی سال داشت باشند.
  • دسته دوم برای دستگاه گرمايش محيط تعبيه شده اند بطوريكه متناسب با خروجی تهويه, سبب كاهش دمای آب منبع گرم و كاهش هزينه های انرژی می گردند.

آب سرد معمولا بين كويل های آب سرد سيستم تهويه و سيستم سرمايش تجهيزات محلی موجود در اتاق های اطلاعات و سردخانه ها توزيع می گردد. آب سرد در يك دمای ثابت عرضه می شود. كنترل دمای آب سرد در مناطق مذكور بسيار ضروری است و افزايش دمای آب ميی تواند اثر بزرگی روی تحقيقات پزشكی و سيستم های اطلاعاتی داده ها داشته باشد. سنسورهای دمای آب سرد برای نظارت دمای آب توزيع شده در محل قرار می گيرند.

آلارم هائی كه به دليل خروج از شرايط دمايی طراحی شده, از طريق SMS و يا ايميل منتقل می شوند؛ توسط تيم تاسيسات مورد بررسی قرار می گيرند. پمپ های آب به صورت هوشمند ميزان كاهش تقاضا را برای حفظ انرژی كنترل می كنند. استفاده از سنسورهای اختلاف فشار در پمپاژ ,سرعت درايوهای پمپ كه سبب كاهش مصرف انرژی می گردد را تعديل می كنند.

هوشمندسازی بیمارستان و كنترل باکتری آلودگی هوا

سيستم های تهويه بايد به گونه ای طراحی شوند كه ميزان ورود باكتری به هوای فضا را محدود كنند. بطور كلی اجزا معلق در هوا از مسير های زير وارد محيط می گردند :

  • هوای رفت
  • انتقال از فضای مجاور
  • ريختن زباله توسط كارمندان اجرائی
  • ريختن زباله توسط بيماران
  • توسط فعاليت های پزشكی

سيستم زير ساخت ساختمان هوشمند می تواند برای كاهش مسيرهای ورودی اجزا معلق به هوا در عمل موثر واقع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟